Vaříme s dětmi
Víte, co je ještě lepší než vařit pro děti? Vařit s dětmi! Kuchyň je pro děti velmi lákavá, mohou tu dělat nepořádek, být kreativní, ošahávat si nové věci a učit se. Při vaření mi dcera (3 roky) ráda kouká pod ruce, pozorně sleduje co dělám a já ji vysvětluji proč to dělám, moc ji to baví. Přemýšlela jsem, jak ji do těchto činností zapojit i bez ohromného výbuchu nepořádku, který by jistě vzápětí následoval. Pak jsem však objevila kuchařky pro děti, o jejichž existenci jsem do té doby neměla ani ponětí. V současné době mám těchto „dětských kuchařek“ již plnou knihovnu.
Ze společného vaření se stal příjemně strávený čas a posílení vzájemného pouta, navíc dcera se do vaření přímo zamilovala. Celý týden pak vypráví babičkám, jak jsme spolu vařili a jak jí u toho míchání šťastně zářili oči. Znáte to? Že jste ještě s dětmi nezkoušeli společně vařit? Pak jste o hodně přišli, určitě to zkuste, budete se divit jak vás společné vaření chytne.
A v jakém věku dítě zapojit do domácích prací? Čím dříve začnete, tím lépe. Samozřejmě náročnost jednotlivých činností musí být úměrná věku. Dvouletému dítěti nedáte do ruky nůž, aby nakrájelo cibuli nebo vykostilo kuře, ale může dávat třeba omyté brambory do hrnce. Máte zahrádku? Zkuste své dítě poslat, ať vám donese pár snítek pažitky, vytáhne ze země cibuli nebo donese pár zralých rajčat. Uvidíte, že bude nadšené, že vám může pomoci a navíc se bude cítit velmi důležitě.
Pečení vánočního cukroví bude s dětmi zábavnější, než když se budete u trouby potit sama. Dejte jim do ruky vykrajovátka a ať vykrajují sněhuláky a hvězdičky pro přípravu lineckého cukroví. Pusťte si k tomu vánoční koledy, zapalte vonnou svíčku a vytvořte pohodovou atmosféru. Uvidíte, že na tyto chvíle budou děti vzpomínat i v dospělosti. Pamatujete na sebe v jejich věku?
S čím vám může vaše ratolest v kuchyni pomáhat?
Samozřejmě záleží na věku a individuálních schopnostech. Pro předškoláky jsou však vhodné tyto činnosti:
- válení těsta a vykrajování formiček,
- vymazávání plechu a formy na bábovku máslem,
- hnětení těsta a příprava drobenky,
- drobení sušenek při přípravě dortového korpusu,
- mazání pečiva pomazánkou,
- zdobení chlebíčků a jednohubek,
- přisypávání ingrediencí do mísy,
- a spoustu dalšího.
Vyprávějte si
Pokud vaše děti ještě neumí číst, povídejte jim o jednotlivých surovinách, popisujte to co děláte. Dcera se tak dozvěděla, kdo nám dává vajíčka a mléko, z čeho a jak se vyrábí sýr a tvaroh, z čeho se skládá čokoláda. Povídejte o čemkoliv, děti budou hltat každé vaše slovo.
Udělejte si na společné vaření s dětmi dostatek času
Společné vaření si naplánujte na den, kdy budete mít dostatek volného času a nebudete nikam spěchat. Shon při vaření by totiž otrávil nejen vás, ale i vaše dítko. Dítě by mělo být odpočaté s dobrou náladou a chutí se učit, jinak si to neužijí a vás připraví o nervy.
Že bude nepořádek? To si buďte jistí, že bude a pořádný! Přizpůsobte tomu i své oblečení a dítěti nezapomeňte obstarat nějakou pěknou zástěrku a vlásky dát raději do culíku.
Udělejte z vaření s dětmi pravidelnou událost, na kterou se budou moci těšit. Předem si naplánujte, co budete vařit a zajděte i na společný nákup. Uvidíte, že si děti kuchařské chvíle s vámi zamilují a budou je chtít častěji a častěji. A kdo ví, třeba se právě z vašeho dítěte stane slavný kuchař či kuchařka nebo v nich přinejmenším zažehnete lásku pro vaření.
Níže uvádím své nejoblíbenější dětské kuchařky, které mne velmi ovlivnili a díky kterým jsme s dcerou (v současné době 3 roky) zažily nezapomenutelné chvíle. Zkuste to i vy.
Napsat komentář