Kuchyně – skrytá nebezpečí pro děti
Právem se kuchyně řadí k nejrizikovějším místům v bytě. Nebezpečná je kuchyň právě pro ty nejmladší strávníky a malé kuchtíky a to od batolete až po předškolní děti. Například jen šuplíky skrývají ostré nože, špičaté vidličky či otvíráky na víno a další nástroje, které se nám – dokud nemáme děti – zdají být naprosto neškodné. Ale když se narodí dítě, je třeba vše přehodnotit a dbát na zabezpečení kuchyně.
Kolem 9 měsíce začínají děti s objevováním světa a kuchyň je oblíbeným dětským cílem průzkumných misí. Vždyť ty šuplíky a skříňky skrývají báječné věci, se kterými by se tak dobře hrálo. Bohužel ne všechny věci jsou pro ně bezpečné a mnohdy dochází k nebezpečným a často zbytečným zraněním – popálení, pořezání, poleptání kuchyňskými chemikáliemi, opaření, polknutím malých předmětů, pády z kuchyňské linky, úraz elektrickým proudem.
Jak na zabezpečení kuchyně – jak přizpůsobit kuchyň rostoucímu batoleti
- špičaté, ostré, jedovaté a jiné nebezpečné věci dejte do nejvyšších poloh tak, aby na ně dítě nedosáhlo,
- nože a věci, které se dají snadno rozbít a jejichž střepy by dítě mohlo poranit vždy ihned po použití ukliďte a nenechte je v dosahu dítěte,
- na zabezpečení šuplíků, skříněk a elektrických zásuvek můžeme využít bezpečnostních pomůcek, které zakoupíme v obchodě s bezpečnostními zábranami.
Pozor na jídelní stoly, pryč s ubrusy
Pokud máte malé dítě snažte se vyvarovat používání ubrusů, které na sebe může dítě strhnout spolu s veškerými věcmi na něm položených, může tak dojít třeba i k popálení horkým čajem či kávou.
Na ostré rohy stolu využijte ochran rohů, které díky měkké konzistenci pohltí případné náraz dětské hlavičky a ochrání ji tak před vážnějšími poraněními.
Šuplíky plné pokladů
Obzvláště šuplíky jsou pro děti velkým lákadlem, ukrývají totiž nezvyklé věci, které přímo nutí k prozkoumání, ne vždy ale bezpečných. Mohou v nich být uloženy ostré a špičaté věci, ostré koření. Ty nejnebezpečnější věci přemístíme do vrchních pater, ty méně nebezpečné můžeme jednoduše zabezpečit látkovou či plastovou pojistkou na šuplíky.
Nebezpečný kraj kuchyňské linky
Veškeré věci dávejte dál od okraje linky, aby je na sebe dítě nestrhlo a nerozbilo je. Pozor, děti jsou vynalézavé a brzy jim dojde, že pokud si přisunou židličku, dosáhnou výše a dále.
Varné centrum a riziko popálení
Když vaříte, dbejte zvýšené opatrnosti a nenechávejte dítě pohybovat se v blízkosti sporáku. Děti se často zvědavě natahují, aby viděti, co zajímavého na té varné desce děláme a mohlo by se stát, že na ně prskne rozpálený olej či se něco vylije. Pokud to jde, snažte se vařit na zadních sporácích, které jsou přeci jen bezpečnější v případě nehody. Pamatujte, že i hořáky na plynových sporácích mohou být nestabilní. Dobrou ochranou je pořízení bezpečnostní zábrany na sporák, ochranné kryty na knoflíky sporáku a další.
Pozor na chemikálie a nebezpečné kuchyňské sáčky
Chemikálie vždy uskladňujte mimo dosah dětí, v případě nehody postupujte dle pokynů na obalu výrobku a kontaktujte lékařskou pomoc. I kuchyňské sáčky mohou znamenat riziko udušení, vždy je mějte uloženy na bezpečném místě.
Osobně mohu doporučit obchod Dětskézábrany.cz s dětskými bezpečnostními pomůckami včetně pojistek a zábran na nábytek. Jakmile se narodili děti, opatřila jsem si všechny možné druhy bezpečnostních zábran, abych pro děti vytvořila co nejbezpečnější místo k životu a pro jejich průzkumné mise.
Napsat komentář