Nesprávná výživa dětí a chyby, které rodiče dělají
Zdravá výživa malých i větších dětí má svá specifika a pro zajištění správného růstu a rozvoje organismu je nutné dodržovat několik pravidel, v nichž však řada rodičů dělá chyby. Ty se mohou projevit především na zdraví dětí a následných problémech během dospívání a dospělosti a přerůst do závažných civilizačních chorob. Jak tedy na zdravou výživu dětí?
Chyby v přístupech k výživě dětí
Základním pravidlem zdravé výživy dětí je především umírněnost. Strava by měla být pestrá a bohatá na všechny běžné složky, ovšem v přiměřeném množství. Přístupy ke stravování dětí se mezi rodiči různí zejména v návaznosti na zaužívané zvyky, které si přinášejí z vlastního rodinného prostředí, a také na základě vlivu okolí. Zde jsou nejčastější chyby, kterých se rodiče dopouští.
Nepravidelné stravování
Pravidelná strava je jedním ze základních principů správné výživy – pokud je tělo zvyklé na určitý jídelní režim, nemá potřebu vytvářet zásoby v podobě tuků a většinu potravy bez problémů zpracuje. K zajištění správné výživy je potřeba dětem vštípit řád stravování, který by měly dodržovat a nepřehánět porce v odpoledních hodinách.
Ústupky nebo naopak nucení k jídlu
Jídlo připravované pro dítě by mělo být převážně ze zdravých surovin, připravené co nejpřirozenějším způsobem a ideálně obsahovat alespoň podíl čerstvé zeleniny či ovoce. Ideální je se řídit speciálními recepty pro přípravu dětské stravy, které obsahují konkrétní gramáže surovin pro doporučenou denní dávku. Takto normované jídlo by dítě mělo sníst, pokud možno celé, není to však podmínkou – konstituce každého organismu je trochu jiná. Není však optimální nahrazovat zdravé složky nezdravými.
Přebytečné množství jídla a uplácení jídlem
Někteří rodiče jsou zvyklí jíst hodně a dětem připravují nadměrné porce. Pokud mají děti stejné předpoklady (a tento problém je kombinován s některými dalšími uvedenými) hrozí vysoké riziko kardiovaskulárních onemocnění a obezity. Porce by měla být vždy přiměřená věku dítěte. Dítě by také nemělo být odměňováno jídlem za jakékoliv aktivity.
Málo pestrý jídelníček, nedostatek ovoce a zeleniny
Dětská strava by měla být především vyvážená a pestrá, tzn. měly by být střídány různé druhy masa, luštěniny, zeleniny, ovoce, mléčných výrobků apod. Pestrá strava neznamená primárně kombinaci masa a přílohy, je nutné jednotlivé typy potravin vzájemně pravidelně obměňovat. Jídelníček by je měl všechny pokrýt. Důležité je vždy zařazovat větší množství syrové potravy (ovoce, zelenina, saláty). Pokud dítě některý druh potravin odmítá, zkoušejte jej nabízet postupně a po menších dávkách, aby si na jeho chuť zvyklo.
Velký obsah jednoduchých cukrů a tuků v potravě
Jednoduché cukry a tuky obsahují spoustu energie, kterou je potřeba ihned spotřebovat. Pokud tedy není konzumace sladkých a tučných jídel spojena s náročnými pohybovými aktivitami, dochází k ukládání nežádoucích látek, zejména tuků v organismu, které vedou k dětské obezitě a problémům se zvýšenou hladinou cholesterolu.
Výběr nevhodných potravin
Nevhodné potraviny nejsou nutně jen příliš tučné nebo sladké. Také nízkotučné produkty představují stravu zcela nevhodnou pro dětský organismus, jelikož má problém ji řádně strávit. Kromě rychlého občerstvení a sladkostí by tak dětem neměly být nabízeny ani odtučněné pokrmu či speciální potraviny určené k hubnutí.
Zanedbávání fyzické aktivity
Velmi důležitým aspektem správného vývoje dítěte je pak dostatek pohybu. Ani při nejlepším přístupu ke stravování nebude organismus dítěte dostatečně silný, pokud nebude přijímanou energii zpracovávat dostatečnou fyzickou aktivitou.
Pravidla zdravé výživy dětí
Z uvedených faktů tedy vyplývají následující pravidla zdravé výživy dětí:
- Pravidelné stravování přiměřenými porcemi
- Pestrá strava s dostatkem ovoce a zeleniny a vyváženým podílem vhodných surovin
- Dostatek fyzické aktivity
Článek napsala AnnaBenesova85.
Napsat komentář