Potravinové alergie a intolerance u dětí
Alergie i potravinové intolerance na potraviny se u dětí projevují specifickým způsobem již ve velmi nízkém věku. Rozdíl mezi alergií a potravinovou intolerancí spočívá především v tom, jakým způsobem tělo na konkrétní látku přijímanou z potravy reaguje. Přestože projevy mohou být u obou typů neduhů obdobné, zásadní je skutečnost, že potravinová intolerance, která se projeví v nízkém věku zpravidla kolem 6. roku života dítěte vymizí, alergie však zůstávají přítomny po celý život a je nutné jim přizpůsobit celkový přístup ke stravovacím návykům.
Co je alergie a jaké druhy potravin ji nejčastěji způsobují
Potravinové alergie jsou reakcí imunitního systému, který začne vytvářet protilátky proti látkám, jež obyčejně nejsou pro tělo škodlivé. Predispozice k alergiím je dána geneticky a může se projevit jako obrana vůči pylu, chemickým prostředků, potravinám apod., a to i v případě, že rodič je alergický na jiný typ látky. Projeví-li se alergie jako imunitní reakce na některou složku potravy, je primárně nutné upravit jídelníček a vyloučit danou složku.
Nejčastěji se vyskytují potravinové alergie na pět hlavních typů alergenů – kravské mléko, vejce, buráky a ořechy obecně, sójové boby, pšenici (a další obiloviny) nebo ryby a mořské plody, přičemž konkrétní látkou, která tělu vadí, je obsažená aminokyselina. Reakce u kojenců i dětí vyššího věku zahrnují:
- rozšíření atopického ekzému
- kojeneckou koliku
- kopřivku – primárně v obličeji a později i po celém těle
- otoky a ucpaný nos
- podráždění úst a hltanu
- problémy s dýcháním a polykáním
- průjmy a dušnost
Při akutní imunitní reakci může nastat až anafylaktický šok, který vyžaduje zásah lékaře. Anafylaktický šok je provázen silnými dýchacími obtížemi způsobenými otokem v ústech a hltanu, pokud není dítěti podána protilátka, může se udusit. Potravinové alergie jsou kompenzovány úpravou jídelníčku. Je-li dítě kojené, je potřeba provést diagnostiku a úpravu jídelníčku matky.
Potravinová intolerance
Potravinová intolerance je neschopností těla strávit určitou látku. Jedná se o mnohem lehčí formu negativní reakce na potraviny, která nemá vážné zdravotní následky. Projevuje se především nepříjemnými pochody trávicího traktu, jako jsou:
- problematická kůže
- bolesti břicha
- kolika
- plynatost nebo nadýmání
- průjem a zvracení
- zácpa
Reakční doba organizmu je mnohem delší – intolerance se může projevit za několik hodin až dnů. Nejčastějšími spouštěči jsou kravské mléko a obiloviny, které jsou nahrazovány v jídelníčku vhodnými alternativami.
Článek sepsala AnnaBenesova85.
Napsat komentář