Seriál: Začínáme s příkrmy – jak začít (2. část)
V minulém článku jsme se věnovali tomu, kdy je dítě připravené na první příkrmy. Dnes se podíváme na potraviny, které jsou pro zavádění příkrmů vhodné a jak při zahajování přikrmování postupovat, abychom eliminovali případné zdravotní a jiné obtíže.
Jak na první příkrmy – jak připravit první příkrm pro kojence
První zeleninové příkrmy
První příkrmy podáváme od ukončeného 4. měsíce u nekojených dětí a od ukončeného 6. měsíce u plně kojených dětí. Zavedení příkrmů je pro dítě velkým krokem, stejně tak pro vývoj jeho trávící soustavy, přeci jen bylo dosud zvyklé na mléčnou stravu. U nás v Čechách se tradičně začíná zeleninou, a to proto, aby si dítě nezvyklo na sladkou chuť ovoce a nehrozilo, že v budoucnu bude nesladká jídla odmítat. Vždy se podává jeden druh zeleniny po dobu minimálně 3 dnů a sledují se případné reakce miminka. Pokud by totiž nějaká reakce nastala, lépe zjistíme, co ji vyvolalo. Více o alergických reakcích a nejčastějších potravinových alergenech včetně alergie na mléko u kojenců se dočtete zde – Příznaky potravinových alergií u kojenců.
A co by měl být první zeleninový příkrm? Většina maminek začíná mrkví, která je lehce nasládlá a pro miminko chutná. Její nevýhodou je, že u mnoha miminek způsobuje zácpu a bolení bříška, miminka s citlivým zažíváním by tedy měla zvolit jinou alternativu. Tou může být batát, dýně, cuketa či petržel.
Zařazujeme maso
Zhruba po 2-4 týdnech můžeme k zeleninovým příkrmům zařadit i důkladně povařené a rozmixované libové maso. Na počátku dáváme zhruba jednu polévkovou lžíci masa (odpovídá zhruba 20g), postupně množství zvyšujeme. Obecně se doporučuje podávat kojenci maso 6x týdně a 1x týdně ho nahradit vaječným žloutkem (nikoli bílkem = potravinový alergen).
Jaké maso je pro první příkrmy vhodné?
- drůbeží
- jehněčí
- telecí
- králičí
- hovězí
- vepřové – pozor, může způsobovat bolení bříška
Jsou ryby vhodné pro kojence?
Dříve se říkalo, že ryby podávat až kolem 1 roku věku. Dnes se však ryby doporučují zařadit do kojeneckého jídelníčku už v raném stádiu. Můžeme podávat ryby sladkovodní i mořské. Ryby jsou důležitým zdrojem jódu a nenasycených omega 3-mastných kyselin, které jsou pro zdravý vývoj dítěte velmi důležité.
A nakonec ovoce
U zavádění ovoce postupujeme obdobně jako u zeleniny. Tedy jeden druh ovoce podáváme po dobu 3 dní a sledujeme reakce dítěte. Zpočátku ovoce loupeme, krátce povaříme ve vodě (kromě banánu) a poté rozmixujeme. Později již ovoce vařit nemusíme.
Jaká konzistence příkrmu
První příkrmy se podávají ve formě hladké kaše či pyré, aby se dětem dobře polykaly. Uvařené potraviny rozmačkejte, propasírujte nebo rozmixujte. Některé maminky dělají příkrm ve formě polévky, to však není nutné a je dokonce lepší kašovitá konzistence příkrmu.
Kdy a jak příkrm podávat
První příkrm nabízíme dítěti v době, kdy je dobře naladěné a odpočaté. Začínáme dávat 1-2 lžičky příkrmu 1x denně v době oběda, později přidáme příkrm i pro dobu večeře. To zda budete příkrm dávat před či po kojení je zcela na vás.
Dítě k jídlu nenuťte a nespěchejte na něho, pamatujte, že to je pro něj něco zcela nového.
Dítě dejte do polosedu do dětského lehátka, autosedačky či židličky.
Příkrm nabízíme malou plastovou lžičkou po malých soustech. Snažte se vyhnout otírání pokrmu o patro, ale nechte, aby si dítě pokrm ze lžičky samo snědlo. Lžičku s malým množstvím příkrmu dítěti lehce zatlačte na jazyk a dítě si ho pomocí horního rtu samo posune do úst. Takto ho naučíte správnému stravování, buďte trpělivé a dítě se to během několika týdnů spolehlivě naučí.
Pokud dítě u jídla prská, nemusí to znamenat, že mu jídlo nechutná, ale může jít o hru. Nekárejte ho. Naopak ho po každé přijaté lžičce chvalte, ať si přikrmování spojí s dobrými pocity.
Může se stát, že určitá potravina kojenci nechutná a bude ji odmítat. Zkuste ji tedy nabídnout znovu o pár dní později nebo ji přimíchejte k jiné vyzkoušené potravině.
Až dítě přestane otvírat pusinku či viditelně odmítat další lžičku jídla, příkrm odložte a dokojte ho do sytosti mateřským mlékem, případně podejte mléko umělé.
Jestliže z nějakého důvodu nemůžete nebo nechcete dětské příkrmy vařit, můžete využít kupovaných kvalitních dětských příkrmů, které by měly splňovat normy platné pro výživu našich nejmenších. O výsledcích testování dětských příkrmů se můžete dočíst zde – Test dětských příkrmů.
Zásady prvních příkrmů
- Nesolte, nekořeňte, neslaďte ani nepoužívejte dochucovadla.
- Hořčice, kečup, majonéza atp. jsou pro malé děti zcela nevhodné.
- Čokoláda či další sladkosti by rovněž neměly být součástí kojeneckého jídelníčku.
- Maso podávejte pouze libové, zcela vylučte uzeniny, paštiky a vnitřnosti.
- Z vejce podávejte pouze žloutek, bílek je vhodný až po 1. roce života, jelikož vaječný bílek může vyvolat alergickou reakci.
- Při zahájení příkrmů se vyhněte potravinám obsahujícím lepek, lepek zařazujte pozvolna později nejdříve však od ukončeného 6. měsíce věku.
- Surové kravské mléko používejte k vaření až po 1. roce života, jako samostatný nápoj je vhodné mezi 2.-3. rokem života dítěte. Dítěti mladšímu 2 let podávejte pouze plnotučné mléčné výrobky, později můžete polotučné.
- Tvaroh je vhodný až po 1. roce života, jelikož kvůli vysokému obsahu bílkovin zatěžuje dětské ledviny.
- Pokud kojít 5x-6x za den, není nutné dítěti podávat další tekutiny, jelikož časté kojení dítě dostatečně hydratuje. Pokud nekojíte, je vhodné doplnit tekutiny ve formě kupované kojenecké vody (voda z kohoutku není pro malé kojence příliš vhodná).
- Pokrm podávejte vždy dobře rozmixovaný bez nežádoucích kousků, které by dítěti mohly zaskočit a způsobit udušení!
- Při jídle je vždy důležitá vaše přítomnost, abyste mohli při potížích zasáhnout.
Inspirujte se recepty na první příkrmy zde.
Co je to metoda BLW?
Zkratka BLW znamená Baby Led Weaning nebo-li dítě vedené k odstavení. V této metodě jde o to, že dítě necháváme, aby se krmilo samo. Jídlo nemixujeme, nepoužíváme lžičku, stravování necháváme zcela na vůli dítěte. Filosofií BLW je nenutit dítě do jídla a nechat na něm, kdy s příkrmem začne. Základem výživy dítěte stále zůstává mateřské či umělé mléko, příkrm pak spočívá například v podání kousku zeleniny či ovoce. Více o metodě BLW se dočtete zde.
Napsat komentář