Seriál: Začínáme s příkrmy – kdy začít (1. část)
Začínáme s příkrmy, kdy je však ta nejlepší doba? O zahájení prvních příkrmů se neustále vedou polemiky, jelikož se řada odborníků nemůže dohodnout, kdy je ten nejlepší čas začít. Obecně začínáme s příkrmy mezi 4. a 6. měsícem věku v závislosti na tom, zda je dítě kojené nebo ne. Proto jsem se zaměřila na to, co tvrdí světová zdravotnická organizace o zahájení přikrmování u kojenců.
Co tvrdí Světová zdravotnická organizace o prvních příkrmech?
WHO o prvních příkrmech uvádí, že by se měly začít podávat v případě, kdy mateřské mléko svým výživovým složením již plně nepokrývá potřeby miminka. Přechod od mateřského mléko po příjem běžných jídel se tak pohybuje v rozmezí 6 – 12 měsíců věku dítěte. Sama jsem se však setkala s tím, že maminky kojí třeba i do 3 let a rozhodně na tom nevidím nic špatného, právě naopak.
Tabulky zahoďte a řiďte se potřebami svého dítěte
Chcete-li zahájit kojenecké příkrmy, neřiďte se žádnými tabulkami, ale pouze svým dítětem. Přizpůsobte mu četnost, množství i variabilitu podávaných surovin. A to, že stejně starý Petříček od sousedky již papá řízek a vaše Anička teprve rozmačkanou zeleninu s bramborem, vůbec neřešte.
Když miminko nechce jíst a příkrmy odmítá
Dítě do jídla nikdy nenuťte, mohli byste docílit spíše toho, že mu jej znechutíte. Jestliže si váš kojenec do jídla jen párkrát ďobne a zbytek odmítne, jednoduše jej dokojte nebo mu podejte UM a zkuste štěstí zase příště. Hlavně nic nelámejte přes koleno, však ono se rozjí, nebojte se 🙂
Na sociálních sítích maminky často řeší, že jejich 6-ti měsíční kojené miminko nechce jíst či jim stěží sní čajovou lžičku příkrmu. No divíte se? Vždyť ještě před pár týdny bylo zcela odkázané jen na mateřské mléko z matčina prsu a teď mu do pusinky cpete cosi, co se vůbec, ale vůbec maminčinu prsu nepodobá. Navíc to uvařené jídlo ničím nepřipomíná lahodnou chuť mlíčka. Vám se to možná zdá zvláštní či nepochopitelné, ale pro miminko je to vážná věc a období přechodu z kojení na věžnou stravu je pro kojence velmi náročné. Řešení? Vydržet. Jestliže vám miminko přibírá, není důvod k obavám. Některá miminka svou první lžičku příkrmů vezmou na milost třeba až v 10 měsících.
Jak poznat kdy je dítě připraveno na příkrm
To, zda je dítě na přikrmování zralé, můžete poznat i podle toho, že se po jídle natahuje nebo když jeví zájem o vaše jídlo. Jestliže toto chování pozorujete ještě před dosažením doporučené hranice pro zavádění příkrmů, můžete začít přikrmovat i o několik dní předtím, nemělo by to však být více než o 2 týdny dříve.
Začínáme s příkrmy u kojeného dítěte
Kdy začít s příkrmem u kojeného dítěte? U kojených dětí začínáme s příkrmy nejdříve po ukončeném 6. měsíci věku. Pokud kojené dítě neprospívá tak jak by mělo, poraďte se s pediatrem či laktační poradkyní, nesahejte hned po umělé mléčné výživě. Pokud získané rady pro zlepšení prospívání nezabírají, je možné s příkrmy začít již kolem 5. měsíce.
Začínáme s příkrmy u nekojeného dítěte
Kdy začít s příkrmem u dítěte na UM? U nekojeného dítěte začínáme s příkrmy, pokud kojenci za den nestačí ani dávka 1000 ml umělé výživy a jeví známky hladu, je možné ho začít přikrmovat po ukončeném 4. měsíci věku.
Dítěti mladšímu 4 měsíců rozhodně žádné příkrmy ani nápoje nepodávejte. Vše potřebné totiž získávají skrz mateřské mléko či umělou mléčnou výživu.
Kojení a příkrmy
I přes podávání příkrmů v kojení neustávejte. Dítě dokonce v začátcích prvních příkrmů požaduje stejný objem kojení jako tomu bylo před jejich zavedením. Na nové chutě se zvyká postupně a proto mu dopřejte čas. I v tomto případě zůstává kojení zdrojem příjmu všeho potřebného včetně hydratace. Proto si nemusíte dělat starosti, pokud dítě u prvních příkrmů nechce přijímat žádné jiné tekutiny, než mateřské mléko.
3 comments